رونمایی از 9 پروژه جدید ایرانسل مبنی بر فناوری‌های باند پهن

رونمایی از 9 پروژه جدید ایرانسل مبنی بر فناوری‌های باند پهن

واحد خبر mobile.ir : صبح امروز در جلسه ویژه‌ای که در محل شرکت ایرانسل در تهران برگزار شد این شرکت از آغاز به کار 9 پروژه جدید مبتنی بر فناوری‌های باند پهن رونمایی کرد. در این جلسه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونان این وزارتخانه و جمع کثیری از مهمانان و خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و آنلاین، علیرضا قلمبر دزفولی،‌ مدیرعامل ایرانسل به ایراد توضیحاتی در مورد هریک از پروژه‌های مذکور و چگونگی بهره‌برداری از آنها پرداخت.

اکثر پروژه‌های مذکور با تکیه بر بستر دیتای پر سرعت شرکت ایرانسل اجرایی شده‌ و در دسترس کاربران در سرتاسر کشور قرار می‌گیرند.

مدیرعامل ایرانسل در ابتدای این جلسه خلاصه‌ای از دستاوردها و چشم‌اندازهای این شرکت به خصوص در طی دو سال گذشته از شهریور ماه سال 1393 یعنی زمان تا به امروز را ارائه کرد. به گفته دزفولی بیش از 20 هزار نود (node) نسل دو، بیش از 47 میلیون مشترک و 2,385 شهر و دهستان معادل 86 درصد جمعیت کشور در حال حاضر تحت پوشش این اپراتور قرار دارند. در طی 25 ماه گذشته از دریافت پروانه نسل سوم تا به امروز 7,426 نود (node) نسل سوم، 18.6 میلیون مشترک و 1,215 شهر و دهستان تحت پوشش این نسل از ارتباطات ایرانسل قرار گرفته‌اند. دزفولی تعداد گوشی‌های پشتیبانی‌کننده از نسل سوم درون این اپراتور را 27.5 میلیون دستگاه عنوان کرد که از نگاه مدیرعامل ایرانسل در بین دیگر اپراتورها بیشترین آمار در این زمینه به ایرانسل تعلق دارد. در بخش ارتباطات نسل چهارم به گفته دزفولی تعداد مشترک فعال به 2.6 میلیون عدد و تعداد گوشی‌ها به 5.4 میلیون عدد می‌رسد. در حال حاضر در 289 شهر و دهستان این سرویس در دسترس قرار دارد.

irancell new projects

در بخش اینترنت نسل چهار ثابت یا TD-LTE‌ پروانه ایرانسل نزدیک به 1 سال پیش در ابتدای شهریور سال 94 صادر شد و در حال حاضر نزدیک به 1,406 نود TD-LTE ایرانسل در 49 شهر و مرکز استان وارد شبکه شده که تمامی مراکز استان‌ها را در بر می‌گیرد. میزان دیتای روزانه ایرانسل به گفته دزفولی 1,200 ترابایت است که این میزان نسبت به سال گذشته 10 برابر شده و رشد ترافیک دیتای همراه نیز نسبت به گذشته به 25 برابر افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل ایرانسل همچنین آماری نیز در بحث ترابردپذیری ارائه کرد که در طی آن میزان تقاضا از سوی مشترکان همراه اول به سوی ایرانسل رقم 39,910 تقاضا بوده که از این میزان 7,130 مورد با موفقیت انجام شده است. این تعداد برای اپراتور رایتل به ترتیب 7,700 تقاضا و 1,832‌ مورد موفق بوده است. بدین‌ترتیب از مجموع 47,610‌ مورد تقاضای ورودی برای ایرانسل 8,962 مورد موفقیت‌آمیز بوده است که ضریب موفقیت این عملیات برای ایرانسل را به حوالی 19 درصد می‌رساند. در سوی دیگر و در سمت تقاضای خروج از ایرانسل به سمت همراه اول تا به امروز 5,294‌ مورد بوده که از این میزان 3,574‌ مورد با موفقیت انجام شده است. این آمار برای تقاضای خروج از ایرانسل به سمت رایتل به 2,650 مورد می‌رسد که از این میزان 2,149‌ مورد با موفقیت انجام شده و در کل از 7,944‌ تقاضای خروج از ایرانسل تا به امروز 5,723‌ مورد با ضریب موفقیت 72 درصد انجام شده است. به گفته دزفولی میزان تقاضای ورود به تقاضای خروج در ایرانسل تقریبا 6 برابر بوده است.

irancell new projects

پروژه‌های معرفی شده از سوی مدیرعامل ایرانسل در جلسه امروز به شرح زیر اعلام می‌شوند.

1- راه‌اندازه شبکه TD-LTE در تمامی مراکز استان‌ها و 49 شهر کشور

دزفولی ضمن تاکید بر افزایش این تعداد تا پایان سال به 70 شهر مزایای TD-LTE را در مقایسه با فناوری‌های پیشین از جمله DSL و وای‌مکس در مواردی همچون راه‌اندازی سریع، سرعت بالا و پایداری در دانلود و آپلود برشمرد. به گفته مدیرعامل ایرانسل پیش‌بینی شده است که تا سال 2016 شبکه TD-LTE‌ تا 450 مشترک را در سطح جهانی به خود اختصاص بدهد.

irancell new projects

2- افزایش تعداد نودهای شبکه 3G/4G ایرانسل در طی یک سال گذشته از 6000 عدد به 14,500‌ عدد

در جلسه امروز چهارده هزار و پانصدمین نود (node) شبکه در محل شلمچه افتتاح شد

3- تست شبکه 5G

به گفته مدیرعامل ایرانسل طبق پیش‌بینی‌ها قرار است تا حوالی سال 2020 شبکه نسل پنجم با هدف ارتقا سرعت به بیش از 1 مگابیت در ثانیه و کاهش پینگ به کمتر از 1 میلی ثانیه وارد فاز اجرایی می‌شود. برای دستیابی به این سرعت در جلسه امروز از 5 عدد carrier‌ مختلف همراه با دیوایس‌های دریافت‌کننده مناسب استفاده شده و در تست عملی آن، سرعت 1,232Mbps در دانلود و نزدیک به 65Mbps در آپلود حاصل شد.

irancell new projects

4- ارائه 4G+ یا LTE-Advanced در بعضی شهرهای کشور

LTE-Advanced را می‌توان مدل ارتقا یافته 4G تلقی کرد که به آن 4G+‌ اطلاق شده و این سرویس در بعضی شهرها ارائه می‌شود. این سرویس به گفته دزفولی به معنای تجمیع فرکانس‌های 1800 و 2.6 در محل‌هایی که این امکان وجود دارد بوده و با کمک آن نزدیک به 85 درصد از کاربران امکان دستیابی به سرعت بالاتر از 10Mbps را دارند، سرعتی‌که تا پیش از این تنها 23 درصد از کاربران در شرایط مشابه آن را تجربه می‌کردند. به گفته مدیرعامل تعداد مشترکان LTE تا پایان سال 2016 به یک میلیارد می‌رسد که این عدد با توجه به 7 میلیارد گوشی موبایل نشان از جدید بودن این تکنولوژی دارد. پیش‌بینی شده که تا پایان سال 2018 بیش از 600 میلیون کاربر،‌ مشترک LTE-Advanced بوده و تا سال 2020 نیز بیش از 60 درصد مشترکان 4G‌ از LTE-Advanced استفاده کنند.

5- اجرایی شدن VoLTE

در شبکه 4G به دلیل نبود امکان مکالمه به صورت پیش‌فرض، در هنگام برقراری تماس، شبکه 3G سوئیچ می‌کند؛ در پروژه‌ دیگری که در جلسه امروز رونمایی شد امکان تماس مستقیم از روی شبکه 4G به تمامی شبکه‌های دیگر که اصطلاحا از آن با عنوان VoLTE یاد می‌شود وارد فاز اجرایی شد. این ویژگی، تاخیر برای برقراری تماس (call setup) را بسیار کاهش داده و صدا را به صورت HD ارسال می‌کند.

irancell new projects

6- اجرایی شدن VoWiFi

در این پروژه تماس از طریق شبکه‌های وای‌فای برقرار می‌شود. به بیان دیگر در این پروژه تنها یک سیم‌کارت ایرانسل (حتی در حالت Airplane Mode) و یک شبکه وای‌فای برای برقراری تماس کافی خواهد بود. پرداخت نکردن هزینه رومینگ و نیاز نداشتن به نصب هرگونه اپلیکیشن جانبی از دیگر مزیت‌های این پروژه به حساب می‌آید.

7- استفاده از سیستم آدرس‌دهی IPv6

برای رفع مشکل آدرس‌دهی محدود ناشی از به کار گیری IPv4 در شبکه این اپراتور از سیستم جدید IPv6 با آدرس‌دهی 128 بیتی استفاده شده است.

irancell new projects

8- ارائه سیم‌کارت‌های NFC

ارائه این نوع از سیم‌کارت‌ها در راستای خدمات پرداخت الکترونیکی قرار دارد که با کدهای USSD آغاز شده، با پروژه کیف پول توسعه پیدا کرد و ارتباطات برد کوتاه یا NFC از جدیدترین فناوری‌های در این زمینه به حساب می‌آید. سیم‌کارت‌های جدید NFC ایرانسل در همین راستا قرار داشته که به گفته مدیرعامل این اپراتور در آینده نزدیک در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

irancell new projects

9- ارائه سه نوع سیم‌کارت شامل سیم‌کارت‌‌های چند شماره‌ای، گردشگر و کودک و نوجوان

در سیم‌کارت‌‌های چند شماره‌ای می‌توان 9 شماره دیگر ایرانسل و در مجموع 10 شماره را روی یک سیم‌کارت با امکان ارسال و دریافت پیامک (با تغییر شماره به صورت نرم‌افزاری) در اختیار داشت. سیم‌کارت گردشگر با محدودیت اعتبار یک ماهه (قابل تمدید) طراحی شده و در مبادی ورودی کشور با ارائه گذرنامه از هم‌اکنون در دسترس قرار دارد. در این سیم‌کارت بسته‌های تشویقی از پیش تعیین شده و بنا به نیاز گردشگر قابل تهیه است. در نهایت سیم‌کارت کودک و نوجوان دارای امکان کنترل ورود و خروج تماس، مدیریت بازه زمانی و مدیریت دسترسی به اتواع سرویس‌ها اعم از مکالمه، پیامک و اینترنت را داراست که امکانات مناسبی را در اختیار والدین قرار می‌دهد.  

رونمایی از 9 پروژه جدید ایرانسل مبنی بر فناوری‌های باند پهن