گرافیک بازی های موبایل تا سال 2018 به پلی استیشن 4 و Xbox One خواهد رسید

گرافیک بازی های موبایل تا سال 2018 به پلی استیشن 4 و Xbox One خواهد رسید

یکی از مواردی که پیشرفت چشمگیر پردازنده های به کار رفته در تلفن های هوشمند به وجود آورده است، امکان اجرای پردازش های سنگین در این دستگاه های بسیار کوچک می باشد. اگر تا سال های قبل تنها برنامه هایی که روی یک تلفن همراه قابل اجرا بودند مواردی مانند ماشین حساب یا بازی Snake را شامل می شدند، امروزه بازی های دارای گرافیک بسیار بالا روی این گجت ها به اجرا در می آیند و هر ساله کمپانی های معتبر و بزرگی از ورژن های اختصاصی بازی های بلاک باستر برای تلفن های هوشمند رونمایی می کنند. برای مثال همین حالا هم گوشی های رده بالای بازار می توانند به راحتی از پس اجرای بازی هایی که قبلا روی پلی استیشن 2 اجرا می شدند بر بیایند. اما این سقف آرزوهای تولید کنندگان تلفن های هوشمند و پردازشگرهای موبایل نیست. نکته ای که کمپانی ARM نیز به آن اشاره کرده است.

یکی از مدیران کمپانی ARM روز گذشته در کنفرانسی در آمستردام در مصاحبه با وب سایت VentureBeat به این نکته اشاره کرده است که ظرف دو سال آینده، چیپ های گرافیک موبایل ساخته شده توسط این شرکت که در همکاری با کمپانی های دیگری نظیر انویدیا، سامسونگ و Tl تولید خواهند شد می توانند به راحتی بازی هایی در سطح بازی های اجرا شده روی آخرین نسل از کنسول های بازی یعنی Xbox One و PS4 را اجرا کنند. البته ارائه کیفیت بازی های کنسولی روی دستگاه های موبایل تنها معطوف به گرافیک بالا نیست و موارد دیگری مانند کوچک بودن نمایشگر و همچنین دشواری کنترل بازی نیز بر روی این تجربه تاثیر می گذارند که سازندگان تلفن های هوشمند می بایست راه حلی برای آنها نیز پیدا کنند. و برای تکمیل این مشکلات می توان به طول عمر باتری تلفن های هوشمند اشاره کرد که بزرگترین چالش تولیدکنندگان در سال های آینده خواهد بود.

پیش بینی می شود در سال های آینده با قدرت گرفتن بیشتر تکنولوژی واقعیت مجازی و حذف وابستگی به رایانه برای اجرای محتوای مخصوص VR، ارزش سرمایه گذاری در این بازار تا سال 2020 به رقمی در حدود 15 میلیارد دلار برسد که می تواند رقابت جذابی را بین غول های فعلی دنیای تلفن های هوشمند به وجود آورد. همین حالا نیز کمپانی هایی نظیر سامسونگ، ال جی و HTC در حال کار بر روی دستگاه های واقعیت مجازی ویژه خود هستند و شنیده می شود سایر شرکت ها نظیر اپل نیز به زودی به آنها خواهند پیوست.

خبر دانشجویی

سیستم اطلاع رسانی