تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC تا چه حد خواهد بود؟

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC تا چه حد خواهد بود؟

اکنون که سونی به طور رسمی برخی اطلاعات را در خصوص مشخصات کنسول پلی استیشن ۵ منتشر کرده است، بررسی تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC از اهمیت بالایی برخوردار است.

یکی از سوالاتی که همواره در ذهن گیمرها مطرح بوده است، این است که کنسول های بازی های ویدیویی چه تاثیری بر رایانه های شخصی و بازی با آن ها دارد؟ آیا PC Gaming در حال فراموش شدن و واگذار کردن جایگاه خود به کنسول هاست؟ همچنین تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC چه خواهد بود؟ آیا کنسول های نسل بعد قرار است سهم رایانه های شخصی در بازار ویدیوگیم را بگیرند؟ اگر این سوالات در ذهن شما نیز ایجاد شده است، بهتر است با گیفت گیفت همراه باشید.

تاثیرپذیری PC Gaming از کنسول ها تا چه حد است؟

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC

برای پاسخ به سوالاتی که در بالا مطرح شد، بهتر است پیش از هرچیز روندی که در صنعت بازی های ویدیویی همواره در حال تکرار است را مرور کنیم. با پیشرفت هایی که در تکنولوژی حاصل می شود، ساخت بازی های ویدیویی روز به روز سخت تر و هزینه برتر می شود. به گونه ای که برای تولید برخی از بازیهای کنونی چندده میلیون دلار هزینه لازم است. به همین جهت بازیسازان و ناشرها همواره به دنبال کسب حداکثر سود ممکن و فروش بیشترین تعداد بازی که می توانند هستند. این امر مستلزم این است که سازندگان، بازی خود را با محدوده گسترده تری از سخت افزارها تطابق دهند تا گیمرهای بیشتر قادر به تجربه بازی و در نتیجه خرید آن باشند. همین امر باعث می شود که به منظور هماهنگ سازی بازی ها با کنسول هایی که اکنون نزدیک به پنج سال از عمرشان گذشته است، سازندگان کیفیت برخی قسمت های بازی را پایین بیاورند تا دستگاه های نسبتا قدیمی قادر به اجرای آن باشند.

این امر در ظاهر دست و پای سازندگان بازی های ویدیویی را می بندد و این نکته را در ذهن تداعی می کند که کنسول های ویدیویی باعث به عقب راندن صنعت ویدیوگیم و خصوص PC Gaming می شود. با این حال این استدلال را نمی توان صددرصد درست دانست؛ چراکه این قضیه برای رایانه های شخصی نیز صادق است. برای اثبات این حرف به گزارش سخت افزاری استیم از سیستم های رایانه ای که به دانلود بازی از این پلتفرم پرداخته اند رجوع می کنیم. بر اساس این گزارش استیم که بهترین دید را در خصوص وضعیت گیمرهای PC در سرتاسر دنیا در اختیارمان قرار می دهد، تنها نیمی از سیستم هایی که اکنون به صورت فعال به انجام گیم مشغول هستند، پردازنده ای قدرتمندتر از PS4 دارند، این درحالیست که این نسبت برای PS4 Pro به ۳۵ درصد می رسد. همچنین ۴۰ درصد از سیستم های گیمینگ دنیا از پردازنده هایی با سرعت کلاک کمتر از ۳ گیگاهرتز استفاده می کنند و ۸۲ درصد آن ها نیز تنها دو یا چهار هسته پردازشی دارند.

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC

این به آن معناست که برخلاف آنچه تصور می شد، رایانه ها نیز در هماهنگ نبودن سرعت رشد تکنولوژی و افزایش کیفیت بازی های ویدیویی تاثیرگذار هستند. چراکه نزدیک به دو سوم از آن ها از سخت افزارهایی هم تراز با PS4 که نزدیک به پنج سال از عمرش می گدرد استفاده می کنند.

با این حال نکته جالب توجه در خصوص گیمرهای PC ، افزایش میانگین توان پردازشی رایانه ها با نرخی قابل قبول است. در حال حاضر ۱۳ درصد از گیمرهایی که در پلتفرم استیم فعال هستند، پردازنده های گرافیکی قدرتمندتر از PS4 Pro دارند. این تعداد برابر با حدود ۲۰ میلیون نفر بوده و با سرعت خوبی نیز در حال افزایش است. این نسبت از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا به اکنون ۲ درصد افزایش یافته و پیش بینی می شود تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۲۰ درصد برسد.

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC

پس از ارائه توضیحات بالا در خصوص تاثیرپذیری PC و کنسول از یکدیگر، بهتر است نگاهی هم به تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC بیندازیم. با عرضه نسل نهم کنسول های ویدیویی خانگی چه انتظاری از آینده صنعت ویدیوگیم خواهیم داشت؟

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC

آنچه مشخص است این است که پیشرفت چشمگیر کیفیت بازی های ویدیویی چه بر روی کنسول ها و چه بر روی رایانه های شخصی بارزترین تاثیر این اتفاق خواهد بود. البته این تاثیر به هیچ عنوان ناگهانی نخواهد بود. آنچنان که مشاهده کردیم با عرضه PS4 و ایکس باکس وان پشتیبانی از PS3 و ایکس باکس ۳۶۰ خاتمه نیافت و تنها زمینه های انتقال از نسل هفتم به هشتم فراهم شد. این درحالیست که پیشرفت های حاصل شده در تکنولوژی های PC Gaming بسیار آنی تر و ناگهانی تر است، همچنان که با عرضه پردازنده های RTX انویدیا، سری GTX-10 این کمپانی به سرعت به فراموشی سپرده شدند.

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC

اکنون که سونی نخستین توضیحات را در خصوص پلی استیشن ۵ داده است، می توان تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC را حداقل به صورت بلندمدت به خوبی پیش بینی کرد. درست است که یک PC قدرتمند در حال حاضر می تواند عملکردی بسیار بهتر از یک PS4 یا ایکس باکس وان ارائه دهد و بازی ها را با جزئیاتی بسیار بالا اجرا کند، اما مساله اینجاست که تا زمانی که موعد عرضه نسل بعدی کنسول ها (پلی استیشن ۵ و ایکس باکس نسل بعد) فرا نرسد، بازی سازها رغبتی به ساخت عناوینی که بتوانند از این قدرت استفاده کنند، نشان نمی دهند. به عنوان مثال تکنولوژی Ray Tracing انویدیا را در نظر بگیرید که نزدیک به نه ماه پیش معرفی شد. با این حال تعداد بازی هایی که اکنون به طور کامل از این تکنولوژی استفاده می کنند، از انگستان دو دست هم فراتر نمی روند. این درحالیست که تا زمان عرضه PS5 بدون شک گیمرهای بیشتری PC خود را به کارت گرافیک هایی مجهز به این قابلیت به روز رسانی کرده اند و بدین ترتیب ساخت بازی هایی که بتوانند از این قابلیت پشتیبانی کنند، برای بازی سازها توجیه پذیرتر می شود.

با این حال همانطور که اشاره شد، با عرضه پلی استیشن ۵ ، نسل کنونی کنسول ها به طور کامل کنار گذاشته نخواهد شد و گیمرها قادر خواهند بود تا مدت ها بازی های جدید را بر روی کنسول های قدیمی خود تجربه کنند. بدین ترتیب قابلیتی نظیر Ray Tracing به یک گزینه اضافی برای گیمرهایی تبدیل خواهد شد که مایلند از کیفیت بیشتر نسل جدید برخوردار شوند. پس تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC هرچه که باشد، نمی تواند آنی و ناگهانی باشد. به عبارت دیگر شاید بهتر باشد به جای عبارت تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC از تاثیر PC بر آینده بازی های PS4 استفاده کرد، چراکه برای اینکه بدانیم سونی و مایکروسافت ظرف یک یا دو سال آینده برای نسل نهم چه برنامه ای دارند، می بایست به پیشرفت هایی که در چندین سال اخیر در صنعت پی سی گیمینگ رخ داده است، دقت کرد.

جایگزینی دیسک های نوری با محتوای دیجیتال، کاهش قیمت SSD ها و ممکن شدن استفاده از آن ها در دستگاه های نه چندان گرانقیمت و جایگزینی هارددرایو های معمولی با آن ها از جمله این تغییرات هستند که از مدت ها پیش برای گیمرهای PC رخ داده بودند، اما سونی با مانور بر روی آن ها کنسول جدید خود را معرفی کرد. همچنین جایگزینی میکروپردازنده های بدقلق Cell در PS3 و جایگزینی آن ها با سی پی یوهای x86 نیز از جمله دیگر مواردی است که گواه این امر هستند.

تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC

در پایان باید اشاره کرد که در خصوص صنعت بازی های ویدیویی، تکنولوژی بالاتر به معنای استفاده از بهترین سخت افزار در کنسول ها با در نظر گرفتن چرخه عمر آن است. با این حال عدم وجود محدودیت طول عمر برای رایانه های شخصی باعث می شود که این پلتفرم بسیار همگام تر با فناوری های روز این عرصه پیشروی کند. از همین رو آنچه کنسول های ویدیویی در هر نسل ارائه می دهند، صرفا یک کپی کاری از آن چیزی است که چندین سال بر روی PC تست شده و جواب های مناسب از آن گرفته شده است.

شما در خصوص تاثیر PS5 بر آینده بازی های PC چه فکری می کنید؟ آیا با آنچه در این متن گفته شد موافق هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.