به اشتراک گذاری محتوا در PS5 و ثبت پتنت جدید سونی برای این کنسول

به اشتراک گذاری محتوا در PS5 و ثبت پتنت جدید سونی برای این کنسول

به تازگی پتنت جدیدی از سونی به ثبت رسیده‌است که روش احتمالی به اشتراک گذاری محتوا در PS5 از طریق قابلیتی منحصربفرد موسوم به Scene Tagging را تشریح می‌کند.

اطلاعاتی که به تازگی از دفتر پتنت‌های ایالات متحده امریکار درز کرده‌است، حکایت از ثبت پتنت جدیدی از سوی سونی دارد که Scene Tagging نام داشته و احتمالا مربوط به به اشتراک گذاری محتوا در PS5 باشد. این پتنت در تاریخ ۲۱ نوامبر سال ۲۰۱۹ ثبت شده‌است.

به اشتراک گذاری محتوا در PS5 با قابلیت Scene Tagging

قابلیت Scene Tagging به طور خاص به محتواهای تولیدشده توسط کاربر اشاره دارد که حاوی اطلاعات مربوط به گیم‌پلی بوده و احتمالا در نسل بعدی کنسول‌های خانگی سونی به کار گرفته‌ خواهدشد. این قابلیت به طور خودکار به تولید متادیتاهایی می‌پردازد که از ویدیوها و اسکرین‌شات‌های ثبت‌شده توسط گیمر تشکیل شده‌است. اطلاعاتی که از این متادیتاها قابل استخراج است، عبارتند از محل ثبت اسکرین‌شات یا ویدیو، افرادی که در ثبت این ویدیوها دخیل بوده‌اند و آبجکت‌هایی که در ویدیو یا اسکرین‌شات مربوطه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

هدف از تولید این متادیتا‌ها، ساده‌تر کردن فرآیند جستجوی محتوا توسط گیمرهاست، چراکه از این طریق توانایی جستجو بر اساس موضوع، آبجکت یا محل ثبت تصویر در اختیار گیمرها قرار می‌گیرد. بدین ترتیب امکان پیدا کردن موضوعی خاص در میان محتوای موجود در شبکه بسیار ساده‌تر از پیش خواهد شد.

نکته جالب در خصوص به اشتراک گذاری محتوا در PS5 امکان تجربه صحنه به اشتراک گذاشته‌شده توسط یک کاربر در شرایطی دقیقا مشابه توسط بازدیدکنندگان است. به عنوان مثال فرض کنید شما صحنه‌ای از یک بازی شبیه‌سازی رانندگی یا رالی را ثبت نموده و با استفاده از Scene Tagging تگ می‌کنید. در این صورت شما این امکان را برای بازدیدکنندگان از این محتوا در نظر می‌گیرید که بتوانند این صحنه را در شرایطی دقیقا مشابه تجربه کنند و یا حتی با شما به رقابت بپردازند.

در بخش دیگری از توضیحات این پتنت به امکان ضبط گیم‌پلی ویدیوهایی از گیم‌پلی واقعیت مجازی نیز اشاره دارد که البته نیازمند توضیحات بیشتری خواهد بود. همچنین احتمال اینکه دسته PS5 نیز نقشی موثر را در ثبت داده‌های بیومتریک نظیر ضربان قلب در حین تجربه صحنه‌ای خاص از بازی ایفا کند نیز وجود دارد. بدین ترتیب با ضمیمه کردن این اطلاعات بیومتریک به اسکرین‌شات یا ویدیویی به اشتراک گذاشته‌شده، می‌توان اطلاعات دقیق‌تری را از جزئیات آن به دست آورد.

PS5

PS5

مشخصات کنسول PS5

علیرغم همه آنچه گفته‌شد، تضمینی نیست که قابلیت Scene Tagging در کنسول پلی‌استیشن ۴ حضور داشته باشد. مدت پیش، سونی با فاش کردن برخی مشخصات فنی کنسول پلی‌استیشن ۵ نظیر استفاده از درایوهای SSD و پشتیبانی آن از Ray-Tracing دریچه‌ای تازه را به مشخصات سخت‌افزاری آن گشود. با این وجود، جزئیات بسیاری هنوز در خصوص این کنسول ناشناخته باقی مانده‌است. توصیه می‌کنیم برای کسب جدیدترین اطلاعات در خصوص کنسول پلی‌استیشن ۵ و جزئیات بیشتر آن به بخش PS5 وبلاگ گیفت‌گیفت سر بزنید.