اگر سرعت دانلود در ایران 3 برابر شود به چه کشورهایی میرسیم؟

اگر سرعت دانلود در ایران 3 برابر شود به چه کشورهایی میرسیم؟

صحبت کردن از اینترنت در ایران نیاز به اطلاعات تخصصی زیادی ندارد. مطمئنا هر کسی که از سرویس های اینترنتی داخلی استفاده می کند حداقل یک بار با مشکلاتی مانند قطعی های مکرر و افت سرعت مواجه شده است. البته باید قیمت اینترنت را هم در نظر بگیریم که نسبت به بسیاری از کشورها گران تر است. همچنین در بخش اینترنت موبایل هم مشکلات متعددی نظیر عدم وجود پوشش سراسری و بسته های اینترنتی با قیمت ها و حجم های عجیب و غریب هم وجود دارند که کشور ما را از این نظر در جایگاه خاصی از جهان قرار می دهند (حتما درباره بسته های روزانه 150 مگابایتی شنیده اید). اما اجازه بدهید فرض کنیم قرار است با ارتقای شبکه و تعیین قوانینی به نفع مصرف کنندگان، سرعت اینترنت و به صورت خاص سرعت دانلود از اینترنت در ایران 3 برابر شود. تا به حال فکر کرده اید در چنین شرایطی اینترنت ما با چه کشورهایی هم رده خواهد شد؟

برای انجام این مقایسه و آگاهی از شرایط به آمار منتشر شده از وب سایت موسسه Internet Society استناد کرده ایم. این موسسه یک نهاد بین المللی است که فعالیت های گسترده ای در راستای بهبود وضعیت اینترنت در جهان و افزایش دسترسی کاربران به شبکه جهانی وب به خصوص در کشورهای در حال توسعه انجام می دهد و اطلاعات منتشر شده توسط آن از لحاظ میزان نفوذ اینترنت، نفوذ شبکه های اینترنت موبایل، قیمت اینترنت، سرعت دانلود سرویس های ثابت و موبایل و پوشش 3G کاملا معتبر می باشد. با مراجعه به این وب سایت مشاهده خواهید کرد که در بخش سرعت دانلود برای اینترنت ثابت، سرعت متوسط ثبت شده برای ایران 4.43MB/s است. حالا برسیم به فرضیات خودمان. اگر سرعت دانلود 3 برابر شود آن وقت عدد ثبت شده برای ایران به 13.29MB/s خواهد رسید. به این ترتیب ما از رتبه 115 جهان به 55 خواهیم رسید و کاملا واضح است که رتبه ما هم تقریبا یک سوم می شود. اما در این شرایط کدام کشورها باز هم بالاتر از ما قرار خواهند داشت؟

کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی و سنگاپور را کنار بگذارید. این کشورها کیلومترها حتی با سایر کشورهای جهان فاصله دارند. اما در حدود همان رتبه 55 اگر دقت کنید مشاهده خواهید کرد که ارمنستان (یکی از همسایگان شمالی ما) با سرعت دانلود 13.99MB/s در رتبه 53 جهان قرار دارد. رتبه 52 جهان هم متعلق به مغولستان با سرعت دانلود 14.06MB/s است. ماداگاسکار (رتبه 44 با 16.37MB/s)، قزاقستان (رتبه 43 با 16.92MB/s) و تاجیکستان (رتبه 42 با 17.29MB/s) از دیگر کشورهای بالاتر از ما در رده بندی خواهند بود. اما در نیمه پر لیوان هم ما در چنین شرایطی از کشورهای ترکیه (رتبه 59 با 12.14MB/s) و عربستان (رتبه 64 با 10.64MB/s) بالاتر قرار خواهیم گرفت.

نظر شما درباره سرعت دانلود 3 برابری چیست؟ شاید در سال های آینده با توسعه زیرساخت ها به این سرعت برسیم اما کشورهای دیگر هم مطئنا در این مدت بیکار نخواهند بود.

mwc2016

اسکای نیوز

سیستم اطلاع رسانی