پر فروش ترین تلفن های هوشمند در پر جمعیت ترین بازار جهان متعلق به کدام کمپانی ها هستند؟

پر فروش ترین تلفن های هوشمند در پر جمعیت ترین بازار جهان متعلق به کدام کمپانی ها هستند؟

اولین نتیجه شکستن انحصار کمپانی ها و رقابتی شدن بازارها، افزایش کیفیت و تنوع محصولات و همچنین کاهش قیمت آنهاست. مطمئنا هر بازاری اگر تنها به صورت انحصاری متعلق به یک یا دو شرکت باشد و سایر کمپانی ها نتوانند در آن حضوری موثر داشته باشند، کاربران نمی توانند به عرضه دستگاه های با کیفیت بالاتر و کاهش قیمت ها دلخوش باشند و همیشه می بایست پشت سد تراز مالی شرکت های انحصاری باقی بمانند. اما زمانی که شرکت های مختلف وارد یک بازار خاص می شوند و رقابت را در آن افزایش می دهند، همه حاضران در بازار ناچارند به دنبال مواردی باشند که رضایت هر چه بیشتر کاربران را تضمین کنند. بازار کشور چین به عنوان پر جمعیت ترین کشور جهان، همیشه مورد توجه شرکت های مختلف و به خصوص کمپانی های تکنولوژی بوده است. تعداد بالای مشتریان در این بازار باعث شده شرکت های چینی از جمله هواوی، شیائومی و وان پلاس با تمرکز بر روی همین کشور به سود بسیار بالایی دست پیدا کنند و حتی برای بازارهای جهانی نیز خط و نشان بکشند. نمونه بارز این اتفاق درباره هواوی رخ داده که در حال حاضر به سومین تولید کننده تلفن های هوشمند در جهان تبدیل شده است. اما کدام شرکت ها بازار تلفن های هوشمند چین را در اختیار دارند؟

شاید در پاسخ به سوال مطرح شده اولین گزینه ای که به ذهن می رسد سامسونگ باشد. این شرکت کره ای در سال های اخیر به رشد خود ادامه داده و توانسته است رقیب اصلی خود یعنی اپل را هم به خصوص در بازار کشور چین به چالش بکشد. همچنین خود کمپانی اپل نیز پس از ورود به بازار چین سرمایه گذاری هنگفتی را بر روی بخش تبلیغاتی در این کشور انجام داد تا بتواند از این بازار پر جمعیت سود کلانی به دست آورد. اما سال 2015 را باید سال خیزش کمپانی های کوچک تر دانست. کاهش چشمگیر قیمت ها از سوی دو شرکت شیائومی و وان پلاس در کنار ارائه سخت افزارهای روز دنیا باعث جلب توجه بسیاری از کاربران به این دو شرکت شد. همین نکته در گزارش موسسه IDC نیز نمود پیدا می کند. بر اساس آمار منتشر شده، بیشترین سهم از بازار کشور چین متعلق به شیائومی است. سهم 15.4% شیائومی از بازار را می توان به راحتی به همین موارد ذکر شده ارتباط داد. پس از شیائومی این هواوی است که با 14.2% سهم در رتبه دوم قرار داشته و جالب آنجا که پس از این دو شرکت، اپل با 11.3% سهم بازار قرار دارد. اما نکته جالب تری هم در این گزارش وجود دارد و آن اینکه سامسونگ هیچ جایی در بین 5 شرکت اول بازار چین ندارد و رتبه های بعدی به Vivo و Oppo اختصاص یافته است.

همچنین توجه به این جدول می تواند نشانه های دیگری را نیز آشکار کند. اینکه سهم هواوی به مقدار چشمگیری در سه ماهه پایانی سال 2015 افزایش داشته که می تواند نشانه ای بر قدرت گرفتن بیشتر این کمپانی در بازار چین و در نهایت بازار جهانی باشد. در کنار این مورد بد نیست نگاهی به بخش دیگری از این گزارش بیندازیم که مشخص کننده رشد شرکت ها در مقیاس بین المللی در سه ماهه پایانی سال است. بر این اساس هواوی توانسته است رشد 37 درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کند در حالی که رشد سامسونگ 14 درصد و رشد اپل تنها 0.4 درصد بوده است. همچنین سهم کمپانی هواوی از بازار در سه ماهه پایانی سال 2015 نسبت به سال قبل از 6.3% به 8.1% رسیده و سهم سامسونگ نیز در همین بازه زمانی از 19.9% به 21.4% افزایش داشته است. در حالی که سهم اپل از بازار از 19.7% به 18.7% کاهش پیدا کرده.

 

به نظر می رسد سال 2016 و سال های بعد می توانند شاهد بروز یک انقلاب دیگر در بازار تلفن های هوشمند باشند. اتفاقی که یک بار برای نوکیا رخ داد، در صورتی که اپل نتواند کاربران جهانی خود را راضی نگه دارد انتظار این شرکت را نیز خواهد کشید. نباید این نکته را فراموش کرد که با وجود کاهش رشد اپل، این شرکت همچنان بیشترین سود را از فروش تلفن های هوشمند خود در بین شرکت های دیگر دریافت می کند. اما باید دید سران اپل برای آینده چه برگ برنده ای را رو خواهند کرد.

google

facebook

insta

twitter

telegram

دانلود موزیک

آخرین اخبار ورزشی