معرفی PlayStation 3

PlayStation 3

پلی استیشن 3 اولین بار در تاریخ 11 نوامبر 2006 در ژاپن و یک هفته پس از آن در آمریکای شمالی به بازار ها ارائه شد. از این کنسول بیش از 80 میلیون واحد در بازار های جهانی به فروش رفته است. کنسول های Xbox 360 و Nintendo Wii به عنوان رقبای این محصول سونی شناخته میشدند. این محصول در هنگام معرفی به بازار ها قیمتی معادل 600 دلار داشته است که گرانترین در بین سایر رقبا بود. اما PS3 اولین کنسولی بوده است که درایو Blu-ray به همراه خود داشت این در حالی بوده است که پخش کننده های Blu-ray در زمان عرضه پلی استیشن 3 قیمتی بیش از این کنسول سونی داشته اند. در قلب پلی استیشن 3 پردازش گر Cell که با همکاری شرکت سونی، توشیبا و IBM طراحی شده بود مسئولیت آنالیز داده ها را بر عهده داشت، این پردازش گر به علت پیچیدگی های مربوط به برنامه نویسی که با خود به همراه داشت، باعث به وجود آمدن بحث های بسیاری در بین سازندگان بازی ها شد. پردازش گر Cell از تعداد 7 هسته تشکیل شده بود و کلاک آن معادل با 3.2 گیگاهرتز بود.

PlayStation 3

PlayStation 3

این کنسول در قسمت پردازشگر تصویر از Nvidia’s RSX Reality Synthesizer با 256 مگابایت VRAM و کلاک 550 مگاهرتز سود برده است. پلی استیشن 3 اولین کنسول شرکت سونی است که از درگاه HDMI و خروجی 1080 پیکسل سود برده است. اولین دستگاه های PS3 عرضه شده به بازار قابلیت اجرای بازی های کنسول نسل قبل خود یعنی PS2 را به همراه داشته اند، زیرا سونی پردازش گر PS2 را داخل این کنسول قرار داده بود اما مدت کوتاهی پس از عرضه این محصول این امکان از PS3 حذف گردید. پلی استیشن 3 تکنولوژی اتصال به صورت Wi-Fi را نیز به همراه خود داشت، علاوه بر یک هارد درایو با ظرفیت 20 گیگابایت که بر روی کنسول تعبیه شده بود بازیکن توانایی اتصال هارد های دیگری را به کنسول داشته اند. ارائه PS3 با تولد PlayStation Network همراه بود، سرویسی که به کاربران اجازه دریافت بازی ها به صورت دیجیتال و دریافت نرم افزار هایی جهت پخش آنلاین ویدئو ها مانند Netflix و YouTube را در اختیار کاربر قرار داده است.

همچنین اشتراک های غیر رایگان پلاس جهت دستیابی به نسخه های پیش از انتشار بازی ها و تخفیف های خرید از فروشگاه سونی معرفی گردید. DualShock 3 اولین نمونه از کنترلر های بدون سیم این مدل نیز همراه با PS3 معرفی شد که از تکنولوژی motion-sensing نیز بهرمند بود. پس از موفقیت Nintendo Wii سونی در سال 2010 کنترلر حرکتی خود با نام Move را برای PS3 به بازار ارائه کرد.

رقیبان اصلی: Nintendo Wii, Microsoft Xbox 360

بازی های مهم: The Last of Us, Grand Theft Auto IV/V, Uncharted 2/3, LittleBigPlanet, Red Dead Redemption, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, God of War III