معرفی کنسول PlayStation

در سال 1994 شرکت سونی عنوان تجاری پلی استیشن را به همگان معرفی نمود، این شرکت تا به امروز 4 نسل از این وسیله محبوب را به بازار عرضه کرده است که تمامی آن ها شامل مدل های به روز شده هستند. در حال حاضر قسمت مربوط به بازی های کامپیوتری سونی یعنی پلی استیشن 78 درصد از سود این شرکت را تامین میکند. مدل جدید این کنسول یعنی PlayStation Pro که در ماه نوامبر معرفی شد بهانه ای است برای مروری بر گذشته تا حال این ایستگاه دوست داشتنی.

PlayStation

PlayStation

PlayStation

محرک و دلیل ساخته شدن PlayStation همکاری ناموفق و شکست خورده ای میان سونی و نینتندو بود که طی آن شرکت سونی در حال انجام مذاکراتی با نینتندو به منظور ساخت اضافه شونده ای (Add-on) برای کنسول Super Nintendo بوده است. پلی استیشن با ویژگی های خود مانند CD-ROM دو سرعته، پردازشگر 1 هسته ای به همراه 2 مگابایت حافظه و یک کارت گرافیک 1 مگابایتی توانایی انتقال 350 هزار چند ضلعی در ثانیه را فراهم میکرد.
,اولین کنسول PlayStation نقشی مهم و محوری در انتقال صنعت بازی ها از گرافیک 2 بعدی به سمت ارائه همزمان تصاویر 3 بعدی ایفا کرده است. همچنین استفاده کردن از دیسک های نوری کمک شایانی به این مورد کرده است، این در حالی بوده است که در آن زمان N64 به دلیل حجم محدود کارتریج ها با مشکلاتی رو به رو بوده است. اولین پلی استیشن فاقد حافظه داخلی بوده است، بنابراین برای فایل های ذخیره سازی بازی ها نیازمند یک کارت حافظه بوده است که مقدار فضای موجود در آن تنها 128 کیلوبایت بود. اولین پلی استیشن بدون کنترلر های معروف خود یعنی DualShock به بازار عرضه گردید، همچنین این کنترلر ها فاقد کلید های Thumb Sticks بوده اند. سونی در سال 1997 اولین کنترلر DualShock را به همراه امکانات یاد شده معرفی کرد.

رقیبان اصلی: Sega Saturn و Nintendo 64

بازی های مهم:Resident Evil series, Tekken series, Dead or Alive, Tomb Raider, Final Fantasy VII/VIII/IX, Castlevania: Symphony of the Night, Silent  Hill, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot, Tony Hawk’s Pro Skater 2, Gran Turismo, Chrono Cross, Spyro the Dragon, PaRappa the Rapper