پلی استیشن 5

این روزها بر اساس اخباری که به طور مستقیم از کمپانی سونی منتشر می‌شود، می‌توان گفت که کنسول PS4 در حال خارج شدن از رده است؛ و کم کم باید منتظر عرضه کنسول پلی استیشن 5 – PS5 به بازار باشیم. هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که از زمان رسمی عرضه پلی استیشن 5 باخبر است. و بسیار دشوار است که بخواهیم پیش‌بینی کنیم که دقیقا چه زمانی می‌توانیم یک دستگاه پلی استیشن 5 – PS5 خریداری کنیم.

پلی استیشن 5

پلی استیشن 5

 

زمان عرضه پلی استیشن 5

برخی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آنند که این کنسول بین سال‌های 2020 تا 2021 به بازار عرضه خواهد شد. اما برخی نیز این حدس را می‌زنند که پلی استیشن 5 در سال 2019 رونمایی خواهد شد. بنابراین باید این بازه 3 ساله را برای عرضه این کنسول در نظر گرفت.

بر اساس اخبار GamingBolt، مایکل پچر می‌گوید که فکر می‌کند PS5 نمونه تکمیل‌شده‌ای از PS4 Pro است و حدس می‌زند که این کنسول در بین سال‌های 2019 تا 2020 عرضه شود؛ اما سال 2019 را محتمل‌تر می‌داند.

این حدس می‌تواند منطقی به نظر بیاید. مخصوصا وقتی متوجه می‌شویم که قیمت تلویزیون‌های 4K در بازار آمریکا رشد 50 درصدی داشته‌اند. پچر می‌گوید: «من فکر می‌کنم سونی همین الان هم کنسول جدید خود را آماده کرده است. حدس من این است که آن‌ها می‌دانند که در آینده می‌خواهند چه کاری انجام دهند.»

گزارش دیگری از Ace Securities نیز ادعا می‌کند که این کنسول هم‌زمان با کریسمس 2019 به بازار عرضه خواهد شد. اخبار جدید از طرف پچر این ادعا را تصحیح می‌کند و می‌گوید کمپانی سونی احتمالا کنسول جدید خود را در سال 2020 به بازار عرضه خواهد کرد. او اضافه می‌کند که پس از عرضه پلی استیشن 5 – PS5 قیمت کنسول PS4 Pro به عنوان مدل پایه با کاهش روبه‌رو خواهد شد.

گزارش جدیدی از جیسون شریر نیز از این ادعا حمایت می‌کند. او در مصاحبه‌اش با تعدادی از توسعه دهندگان، زمان عرضه پلی استیشن 5 را سال 2020 دانسته است. او می‌نویسد: «اطلاعاتی درباره پلی استیشن 5 از طرف کمپانی اصلی و کمپانی‌های جانبی منتشر شده است؛ اما این اطلاعات برای انتشار خبر زمان عرضه دقیق این کنسول بسیار محدودند.»

مجله وال استریت نیز در گزارش اخیر خود زمان عرضه پلی استیشن 5 را سه سال آینده پیش‌بینی کرده است. این مجله در خبر خود این نقل قول از جان کدرا -یکی از مسئولان کمپانی سونی- را آورده است: «ما برای برداشتن قدم بعدی به سه سال زمان نیاز داریم. در طی این زمان می‌توانیم آماده شویم که با گام بلندی به سمت آینده قدم برداریم.»

مدت کوتاهی بعد از انتشار این خبر، کنیچیرو یوشیدا (Kenichiro Yoshida) -مدیر عامل جدید سونی- برنامه سه ساله تجاری پیش‌بینی‌شده از طرف کمپانی سونی و عرضه احتمالی این کنسول در سال 2021 را افشا کرد. البته برخی حدس می‌زنند که این اخبار برای بالا نگه داشتن فروش پلی استیشن 4 تا زمان عرضه پلی استیشن 5 منتشر شده است.

بنابراین خود را برای عرضه پلی استیشن 5 بین سال‌های 2019، 2020 و 2021 آماده کنید.

میدان رقابت پلی استیشن 5 سونی

با این که همه ما بی‌صبرانه منتظر انتشار اخبار رسمی زمان عرضه پلی استیشن 5 هستیم؛ اما نمی‌توانیم بابت اینکه سونی قصد دارد نهایت سود را از فروش PS5 ببرد و طرفداران وفادار به این کنسول، به‌عنوان کنسول پایه را راضی نگه دارد، این کمپانی را مقصر بدانیم. علاوه بر این کنسول PS4 Pro هنوز در بازار کنسول‌ها تازه وارد محسوب می‌شود و در رقابت تنگاتنگی با کنسول Xbox One X مایکروسافت قرار دارد.

با این حال فعال صنعتی جز کوردن (Jez Corden) ادعا می‌کند که کمپانی مایکروسافت به عرضه نسل بعدی کنسول‌هایش فکر می‌کند. کنسول Xbox Two که با نام کدگذاری‌شده Xbox Scarlett شناخته می‌شود، قرار است رقیب بعدی سونی باشد. بنابراین بعید است که سونی در حال حاضر هیچ کاری برای ورود به این رقابت انجام نداده باشد.

بر اساس مصاحبه اخیر هیدکی یاسودا (Hideki Yasuda) به عنوان تحلیلگر صنعت بازی، کنسول PS5 در اواخر سال 2019 معرفی خواهد شد. البته که معرفی این کنسول در سال 2019 اتفاقی غیرمنتظره و زودتر از حد انتظار خواهد بود؛ اما اگر این اتفاق بیفتد قطعا سونی در فروش نسل جدید کنسول از مایکروسافت پیشی خواهد گرفت.

اگر بخواهیم صادق باشیم، در حال حاضر هیچ ضرورتی برای معرفی نسل بعدی کنسول‌های بازی سونی وجود ندارد. با توجه به رقابت تنگاتنگ این کمپانی با مایکروسافت، سونی باید برای هر قدمی که برمی‌دارد نهایت احتیاط را به خرج دهد.

برخلاف صحبت‌های یاسودا، یک بازه دو تا سه ساله برای عرضه این کنسول منطقی‌تر به نظر می‌آید. البته همانطور که گفتیم سونی با عرضه زودتر از موعد انتظار این کنسول می‌تواند مایکروسافت را غافلگیر کرده و فروشش را بالاتر ببرد.

علاوه بر این کنسول‌ها، کمپانی Mad Studios نیز اعلام کرده است که با عرضه نسل بعدی کنسول‌هایش تحت عنوان Mad Box پای به میدان رقابت خواهد گذاشت.