Xbox One S در مقابل Xbox One X

Xbox One S در مقابل Xbox One X

ایکس باکس وان اس (Xbox One S) نخستین مدل جدید کنسول نسل هشتمی مایکروسافت پس از ایکس باکس وان معمولی است که تغییرات چشمگیری را در ظاهر تجربه کرده است. اندازه‌ این کنسول بازی در مقایسه با نمونه‌ اولیه ایکس باکس وان ۴۰ درصد کوچکتر شده است. همچنین سیستم خنک‌کننده‌ی این دستگاه نیز باوجود عملکرد بهتر، صدای به مراتب کمتری را از خود تولید می‌کند.

یکی از مشکلاتی که در نسخه‌ معمولی ایکس باکس وان کاربران را آزار می‌داد، قرارگیری آداپتورِ دستگاه، خارج از کنسول بود. حال مایکروسافت در این مدل مشکل یادشده را با قراردهی آن درون کنسول حل کرده تا خیال خریداران ایکس باکس وان اس از این حیث آسوده باشد.

Xbox One S

Xbox One S

به‌غیر از موارد فوق و اضافه‌شدن رنگ سفید به این کنسول بازی، تقریباً تفاوت محسوس دیگری نسبت به نسخه‌ معمولی وجود ندارد؛ البته از حیث توان سخت‌افزاری، One S نسبت به One معمولی کمی توان بیشتری دارد که در استفاده‌ عادی کمتر کسی متوجه این تفاوت می‌شود.

با این حال مایکروسافت به همین یک مدل قانع نشده و در سال ۲۰۱۷ میلادی از نسخه‌ی جدیدی با نام ایکس باکس وان ایکس (Xbox One X) رونمایی کرد که برای نخستین‌بار امکان اجرای بازی‌ها با کیفیت واقعی 4K را روی کنسول به‌ارمغان می‌آورد. مایکروسافت همواره از این کنسول با نام قدرتمندترین کنسول بازی تاریخ یاد کرده است.

اگر تلویزیونی با کیفیت 4K‌ دارید و دوست دارید بازی‌ها را با بالاترین نرخ فریم و کیفیت اجرا کنید، قطعاً هیچ کنسولی بهتر از ایکس باکس وان ایکس از عهده این خواسته بر نمی‌آید. با این وجود آن‌دسته از افرادی که تلویزیونی با کیفیت فول اچ‌دی (۱۰۸۰) دارند نیز می‌توانند از مزایای ساخته‌ جدید این غول فناوری بهره‌مند شوند.

توان گرافیکی ایکس باکس وان ایکس، ۶ ترافلاپس است که در مقایسه با توان ۱‍.۳ ترافلاپسی نسخه‌ معمولی و S،‌ تفاوت قابل‌توجهی دارد. افزایش میزان کارایی واحد گرافیکی این دستگاه به استودیو‌های بازی‌سازی اجازه داده تا در پیاده‌سازی جلوه‌های بصری بهتر، آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

این امر باعث شد تا بازی وسیع و پرجزئیاتی همچون Red Dead Redemption 2 بتواند با کیفیت حقیقی 4K و ۳۰ فریم بر ثانیه روی ایکس باکس وان ایکس بهترین تصویر را به مخاطب ارائه دهد.

در انتها باید به دسته‌ بازی کنسول ایکس باکس وان اشاره کنیم که به‌جز برخی تفاوت‌های ظاهری نسبت به دسته‌ بازی ایکس باکس ۳۶۰، تغییر چندانی را در دیگر بخش‌ها شاهد نیستیم. با‌این‌حال، این دسته از منظر راحتیِ کارکرد رضایت بسیاری از کاربرانش را با خود به‌همراه دارد.